Özel Güvenlik Eğitimi Nedir?

Özel güvenlik eğitimi nedir ve neden önemldir?

Günümüzde pek çok kurum ve kuruluş güvenliği sağlamak için özel güvenlik personellerinden destek ister. Bu nedenle sıklıkla karşılaştığımız özel güvenlik personelleri hem kurum güvenliğini sağlamak hem de kurum içinde bulunan kişilerin güvenliğini sağlamak açısından son derece önemlidirler. Tabi özel güvenlik personelleri sadece kurum ve kuruluşların bina güvenliği için istihdam edilmez.

Genel olarak organizasyon güvenliğinde, fiziki güvenlik gerektiren yerlerde, site ve bina güvenliğinde, stadyum güvenliğinde de sıklıkla özel güvenlik personellerinden destek istenir. Bu nedenle özel güvenlik konusunda eğitimli, alanında uzman güvenlik personeli yetiştirmek son derece önem teşkil etmektedir.

Özel Güvenlik Sertifikası

özel güvenlik eğitimi nedirÖzel güvenlik personeli olarak görev yapabilmek için herhangi bir özel güvenlik eğitimi verilen bir eğitim programından başarılı olmak ve özel güvenlik sertifikası almaya hak kazanılması gerekmektedir.

Ayrıca hali hazırda özel güvenlik personeli olarak çalışan biri de belirli aralıklarla sertifikasını yenileyebilmek için özel güvenlik eğitimini yenilemesi gerekmektedir. Bu nedenle özel güvenlik eğitimi veren kurum iyi belirlenmeli ve seçilmelidir.

Kurumların özel güvenlik eğitimi verebilmeleri için İçişleri Bakanlığı’ndan ‘Özel Güvenlik Eğitim Kurumu Faaliyet İzin Belgesi’ almaları gerekmektedir.

Atlantis Özel Güvenlik Eğitimi, 2010 yılından beri İzmir buca ve Karabük Merkez olmak üzere özel güvenlik personeli olmak isteyen adaylara ve özel güvenlik personellerine gerekli tüm özel güvenlik eğitim programlarını vermektedir.

Özel güvenlik eğitimi kapsamında hangi eğitim programları bulunmaktadır?

Öncelikle özel güvenlik eğitimi için gerekli belge içişleri Bakanlığından alınmış olsa dahi eğitimi verecek ola eğitmenlerin alanında uzman eğitmenler olması gerekmektedir.

Özel güvenlik eğitimi veren eğitim kurumlarında;
silahlı özel güvenlik eğitimi, silahsız özel güvenlik eğitimi, Silahlı yenileme eğitimi, Silahsız yenileme eğitimi, Silahsızdan silahlıya fark eğitimi ve hizmet içi atış eğitimi programları bulunmaktadır.

Her eğitim programı için gerekli olan nitelikler farklılık göstermektedir. Programlar için istenilen gerekli nitelikler hakkında bilgi almak için tıklamanız yeterli. (Site içerisine link verilebilir.)Bir cevap yazın